Aizsardzība no saules - būtiska acu veselībai

Mūsdienīgs dzīvesveids nav iedomājams bez rūpēm par savu izskatu un pašsajūtu. Kvalitatīvas saulesbrilles pilda abas šīs funkcijas. Tās ir ne tikai stila aksesuārs, kurš pasvītro tēlu vai vizuāli maina sejas formu, bet arī veids, kā parūpēties par savu veselību, jo pasargā acis no saules ultravioletā (UV) starojuma kaitīgās ietekmes.

Galvenais - UV filtrs

Mūsdienu cilvēka garderobē saulesbrilles var būt neskaitāmās variācijās, pielāgotas konkrētam tērpam, pasākumam, stilam, garastāvoklim utt. Tie, kuri seko līdzi jaunākajām modes tendencēm, optikas veikalos var atrast populāru zīmolu (Ray Ban, Dior, Dolce Gabbana, Emporio Armani, Gucci, Fendi, Hugo Boss un citu) saulesbrilles. Ja nepieciešama redzes korekcija, lielisks risinājums ir optiskās saulesbrilles, bet, vadot automašīnu, slēpojot kalnos vai atpūšoties pie ūdens - polarizētās saulesbrilles, kuras noņem atspulgus no horizontālām virsmām.

Taču pati svarīgākā saulesbriļļu funkcija ir aizsargāt acis no saules kaitīgajiem UVA un UVB stariem. Tās jālieto arī tad, ja debesis ir apmākušās, jo cauri gaišajiem mākoņiem var izlauzties līdz pat 90% ultravioletā starojuma. Arī ziemā saulesbrilles ir nepieciešamas, jo saules starus papildus atstaro sniegs.

Ilgstoša saules iedarbība uz neaizsargātu acs virsmu var izraisīt radzenes apdegumu jeb fotokeratītu, par ko liecina acu apsārtums, asarošana, nepatika pret gaismu, graušanas, svešķermeņa sajūta, veicināt lēcas apduļķošanos jeb kataraktas attīstību, kuras dēļ pasliktinās redze. Jo biežāk cilvēks atrodas UV starojuma ietekmē, jo lielāks risks, ka dzīves laikā attīstīsies nopietnas acu veselības problēmas, piemēram, makulas deģenerācija, kas ir tīklenes centrālās daļas bojājums vai acs caurspīdīgo struktūru apduļķošanās- tā saucamā katarakta.

Iegādājoties saulesbrilles, jāpievērš uzmanība CE marķējumam, kurš atrodams uz kājiņas iekšpuses un garantē, ka tās atbilst Eiropas Savienības prasībām un sniedz drošu aizsardzību pret ultravioleto starojumu. To apliecina arī norāde "400 UV". Valkājot saulesbrilles bez UV filtra, acīm tiek nodarīts lielāks kaitējums, nekā iztiekot bez tām, jo aiz tumšajām lēcām zīlītes paplašinās, tādēļ bīstamais starojums vieglāk sasniedz acs dziļākos slāņus. Ja tomēr nav pārliecības par to, vai, piemēram, ārzemēs nopirktās saulesbrilles pienācīgi veic savu uzdevumu, par to var pārliecināties optikas salonos.