Vizionette

https://www.vizionette.lv

Polarizētās saulesbrilles – lai acis nežilbst

Lai rūpētos par labu redzi un acu veselību, ikvienam būtu jāņem vērā savs dzīves stils un ikdienas ieradumi. Tiem, kuri vada automašīnu, bieži uzturas ūdens tuvumā, slēpo vai kāpj kalnos, neatsverams palīgs ir polarizētās saulesbrilles, kuras ne tikai novērš diskomfortu, kas rodas, saulei atstarojoties no mitra asfalta, ūdens vai sniegotas virsmas, bet arī ļauj izvairīties no bīstamām situācijām. 

Laba redzamība jebkuros apstākļos

Jaunākās tehnoloģijas optikas nozarē ļauj izgatavot polarizētās saulesbrilles, kuru lēcas ir pārklātas ar speciāliem filtriem, kuri uztver un absorbē no dažādām horizontālām virsmām atstaroto gaismu, neļaujot tai iekļūt acīs. Pateicoties polarizācijai, kas noņem atspīdumus, uzlabo kontrastu un redzamību, acis jūtas komfortabli arī ļoti saulainās dienās. Īpaši svarīgi polarizētās saulesbrilles valkāt automašīnu vadītājiem, zvejniekiem un makšķerniekiem, kuri daudz laika pavada uz ūdens, profesionāliem sportistiem un amatieriem, kuri nodarbojas ar ziemas sporta veidiem, piemēram, biatlonu, distanču vai kalnu slēpošanu. Protams, visām polarizētajām saulesbrillēm ir arī UV aizsargfiltrs, kurš pilnībā pasargā acis no saules ultravioletā starojuma.

Der zināt, ka balts un tīrs sniegs spēj atstarot līdz pat 80%, ūdens – 25%, bet pludmales smiltis – 15% no saules UVA un UVB radiācijas. Lai gan spilgtā gaismā zīlītes sašaurinās, acīs tomēr iekļūst pietiekami daudz kaitīgā starojuma, kurš var radīt bojājumus gaismu uztverošajā acs daļā – tīklenē, izraisīt dabīgās lēcas apduļķošanos jeb kataraktu, makulas deģenerāciju. Zinātniski pētījumi liecina – jo vairāk acis dzīves laikā saskārušās ar saules stariem, jo risks saslimt ir lielāks, tādēļ polarizētās saulesbrilles ieteicams valkāt ne tikai vasaras, bet arī ziemas mēnešos.

Polarizē arī optiskās lēcas

Kvalitatīvām saulesbrillēm ir vairākas svarīgas funkcijas, tajā skaitā novērst maigās un jutīgās sejas un plakstiņu ādas priekšlaicīgu novecošanu, grumbu rašanos un brūnā pigmenta veidošanos ap acīm, kas īpaši svarīgi sievietēm. Ja gaisma – ne tikai tieši saules stari, bet arī atspīdumi no dažādām virsmām, ir pārāk spoži, tie žilbina, tādēļ instinktīvi nākas samiegt acis. Ja nevalkā polarizētās saulesbrilles, ar laiku ap acīm veidojas smalks grumbiņu tīklojums, kurš liek izskatīties vecākam par saviem gadiem.

Speciālisti novērojuši, ka, sākoties pavasarim, pieaug spožās saules provocēto satiksmes negadījumu skaits. Īpaši žilbinoša tā ir agros rītos vai novakarēs, kad atrodas tuvu horizontam. Iekļūstot  automašīna salonā caur priekšējo vai sānu logu, kā arī atstarojoties no asfalta, ēku stikla vai metāla virsmām, spilgtā gaisma traucē vadītājam izvērtēt situāciju uz ceļa, piemēram, saskatīt luksofora signālu krustojumā, gājējus, kuri šķērso braucamo daļu, vai citu transporta līdzekļu veiktos manevrus. Arī makšķerējot vai zvejojot, sportojot brīvā dabā vai pārgājiena laikā gaismas atstarošanās no sniega vai ūdens virsmas var sagādāt nepatīkamus brīžus, piemēram, traucēt orientēties apkārtnē, ja vien nav paņemtas līdzi polarizētās saulesbrilles.  

Ko darīt tiem, kuriem ikdienā nepieciešama redzes korekcija? Polarizētās saulesbrilles piemērotas arī cilvēkiem ar tuvredzību vai tālredzību. Ja, uzturoties ārā, ir vēlme lietot optiskās saulesbrilles, tās iespējams izgatavot atbilstoši optometrista vai oftalmologa norādījumiem, kas minēti receptē. 

Ja klientam optikas veikalā ļoti iepaticies kāds briļļu rāmis, tajā iespējams ievietot tonētas un polarizētas optiskās lēcas. Tieši tāpat var rīkoties arī ar ikdienā jau lietotām optiskajām brillēm, piemēram, pārvēršot kādas no tām par polarizētajām saulesbrillēm. To kopšana ir tāda pati kā jebkurām citām brillēm, proti, izmantojot tīru lupatiņu un briļļu tīrīšanas līdzekli.

Novērojumi liecina, ka optiskās saulesbrilles biežāk izvēlas gados jauni cilvēki, īpaši tie, kuri bieži brauc ar auto vai saulainā laikā uzturas svaigā gaisā. Ja vīrieši vairumā gadījumu interesējas par polarizētajām saulesbrillēm, sievietes lielāku uzmanību pievērš tonējumam. Polarizētajām saulesbrillēm tonējums pieejams dažādos toņos, bet visbiežāk to izvēlas pelēcīgā vai brūnā krāsā.